کد خبر: ۱۸۵۷۷۸
تاریخ انتشار: ۰۲:۳۴ - ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۵
نایب رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به رقابت‌ها برای ریاست مجلس دهم گفت که بر اساس پیش بینی‌ها ریاست علی لاریجانی در مجلس دهم ادامه می یابد.

به گزارش جنوب نیوز، محمدرضا باهنر در نشست خبری خود درباره احتمال تعامل علی لاریجانی و محمدرضا عارف بر سر ریاست مجلس دهم اظهار کرد: به نظر نمی رسد که در این سطح تفاهم در مجلس انجام شود و انتظار داشته باشیم یک کاندیدا برای ریاست مجلس وجود داشته باشد بلکه به صورت طبیعی دو کاندیدا در صحن علنی مجلس مطرح خواهند شد.

وی افزود: ممکن است در سال‌های دوم و سوم و چهارم مجلس چنین اتفاقی بیفتد که تنها یک نفر برای ریاست مجلس کاندیدا شود اما در سال اول لازم است که وزن کشی صورت گیرد پس ما به طور طبیعی حتما دو کاندیدا را خواهیم داشت اما اینکه آرا چطور جذب می‌شود موضوعی است که دو فراکسیون برای آن تلاش می‌کنند.

باهنر با اشاره به جلسات کمیسیون اصلاح‌طلبان و اصولگرایان مجلس دهم خاطرنشان کرد: تقریبا در این هم آوردی وزن روشن است و ان شاء الله دهم خردادماه روشن خواهد شد، من فکر میکنم ریاست آقای لاریجانی استمرار یابد، بنابراین ریاست آقای لاریجانی متعین است و برای نائب رئیسی هم افراد رشد یافته مجرب زیادی هستند که باید به تفاهم برسند تا یک هیأت رئیسه قوی را داشته باشیم.

نائب رئیس مجلس در ادامه درباره فراکسیون های مجلس دهم نیز اظهار کرد: اینکه چند فراکسیون تشکیل می‌شود بسته به تصمیم خود منتخبین دارد چرا که رقابت جدی بین دو جریان اصلی است که در انتخابات توفیقاتی داشتند، اما در مورد عدد و رقم این فراکسیون ها خود منتخبین بعضا در حال برآورد و یارگیری هستند و تلاش هایی دارند بنابراین نمی‌شود قاطعانه گفت در آینده چه اتفاقی می‌افتد.

باهنر با پیش‌بینی فعالیت دو فراکسیون فعال در مجلس دهم اظهار کرد: قاعدتا یکی از آن‌ها فراکسیون های اصلاح‌طلبان و دیگری فراکسیون عامی خواهد بود که اصولگرایان و احتمالا مستقلین را در بر می گیرد. در مجموع مجلس دهم دست اصولگرایان خواهد بود اما اصلاح‌طلبان نیز فراکسیون پرعدد و قدرتمندی دارند و باید با یکدیگر تعامل کنند، پس اکثریت دست اصولگرایان است و اصلاحات یا لیست امید اقلیت قدرتمندی خواهد بود.

این فعال سیاسی اصولگرا با اشاره به نامگذاری سال 95 به عنوان سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل تصریح کرد: خواهش ما از مجموعه منتخبین مجلس دهم این است که تلاش کنند تا پایان سال کارنامه پرموفقی را در مجلس در این زمینه شاهد باشیم.

نائب رئیس مجلس در پاسخ به سوالی درباره بدعهدی برخی طرف های ایران دربرجام نیز اظهار کرد: بعد از برجام به هر حال یکسری از مسائل از قبل پیش‌بینی می‌شد و رهبری هم بارها تاکید کردند که طرف مذاکره سابقه اش را نشان داده و به تعهدات پایبند نیست اما اینکه فکر کنیم وقت آن رسیده که جمع بندی کنیم یک طرف نمی خواهد تعهدات برجام را اجرا کنند به آن نقطه نرسیده ایم و مذاکرات باید ادامه یابد، چرا که گشایش هایی ایجاد شده و البته در مواردی هم تاخیر وجود دارد.

وی اظهار کرد: برخی محافل جهانی می خواهند آزمایش موشک های بالستیک ما را به موضوع برجام ربط بدهند، در حالیکه ما بارها اعلام کردیم افزودن توان موشکی ما ارتباطی با برجام ندارد البته رقبای ما هنوز اعلام نکرده اند که این‌ها نقض مواد برجام است اما بعضا آن را نقض قطعنامه های شورای امنیت دانستند. البته ما تاکید داشتیم که آزمایشات موشکی با شدت ادامه می یابد و توان موشکی ما هم روز به روز افزون می‌شود، ما می‌خواهیم توانمندی دفاعی خود را به نقطه اوج برسانیم چرا که این پشتوانه ای برای احقاق حقوق ما خواهد بود.

به گزارش ایسنا؛ این فعال سیاسی در مورد حکم دادگاه آمریکایی برای مصادره دو میلیارد دلاری از دارایی های ایران اظهار کرد: ما پیش از این دزد دریایی داشتیم اما چنین دزدی را تجربه نکرده ایم. این خلاف همه قواعد بین‌المللی است که دادگاه درونی کشوری حکمی صادر کند و امانت هایی که کشور دیگری درآنجا داشته است مصادره کند. این چیزی جز سرگردنه گیری و دزدی نیست اما از همه توانمان استفاده می‌کنیم و موضوع در دادگاه لاهه و دادگاه های بین‌المللی پیگیری خواهیم کرد.

وی با اشاره به وظایف محوله به هیأت نظرت بر اجرای برجام نیز گفت:‌این هیأت فعال است مسائل را رصد می‌کند و اگر به نقطه عطفی برسیم این هیئت آن را اعلام خواهد کرد و درآن زمان تصمیم لازم را اتخاذ می‌کنیم.

وی در پاسخ به پرسشی درباره اینکه آیا تقسیم بندی مجلس دهم به برجامیان و نابرجامیان اتفاق می افتد یا نه اضافه کرد:‌ برجام داستان گذرایی است و مجلس دهم وظایف زیادی در کنار برجام دارد، اگر قرار باشد مجلس دهم مخالف و موافق برجام تقسیم شود بقیه مسائل را می خواهند چه کار کنند یکی از مسائل مهمی که باید مجلس دهم باید به آن پردازد، موضوع اقتصاد مقاومتی است که باید در آن اتکای به درون و نگاه مان به بیرون باشیم.

دبیر کل جامعه اسلامی مهندسین در تحلیل خود از انتخابات مجلس دهم نیز خاطرنشان کرد: ما در انتخابات به صورت کلی دو قدم به پیش داشتیم و این نتیجه رشد سیاسی کشور بود. همه طرف ها باورشان است که باید مطالباتشان را پای صندوق ببرند و الحمد لله مثل فتنه 88 و لشکرکشی ها به وجود نیامد. در تهران، مردم به امضا کنندگان لیست رای دادند نه خود کاندیداها و این قدم خوبی بود.

وی ادامه داد: در مجموع آرای تهران 60 درصد متعلق به اصلاح‌طلبان و 40 درصد متعلق به اصولگرایان بود که در نتیجه باعث شد اصلاح‌طلبان کرسی های تهران را به دست بیاورند.

این فعال سیاسی درباره اظهارات حداد عادل مبنی بر تخلف در انتخابات نیز گفت:‌ من از خود آقای حداد چنین چیزی نشنیدیم و وزارت کشور هم گفت که چنین نامه ای به آن‌ها نرسیده است. مجموعا اینکه دوستان فتنه‌گر سر عقل آمده اند موضوعی است که ما از آن استقبال می‌کنیم.

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی در بخشی از نشست خبری خود درباره شهادت جمعی از مدافعین حرم در سوریه اظهار کرد: متاسفانه شاهد عهدشکنی قدرت های بزرگ حامی تروریسم بودیم وتعدادی از عزیزانمان در حادثه خان طومان به شهادت رسیدند، قطعا نیروهای حزب الله و سربازان امام زمان (عج) به زودی خیانتکاران به سزای اعمالشان می رسانند. طبیعی است پشت این حوادث تلخ و تاسف‌باری که هر روز در منطقه اتفاق می افتد رژیم های ضد بشری از جمله صهیونیست ها،‌ قدرت بزرگ و آل سعود و برخی کشورهای منطقه هستند وبه صورت مستقیم و غیر مستقیم از آن‌ها پشتیبانی می‌کنند و جنگ نیابتی را از سوی صهیونیست ها و قدرت های بزرگ در منطقه راه انداخته اند اما خودشان جدی تر قصاص جنایت های خود را پرداخت خواهند کرد چرا که هر ظلمی در جهان رخ می‌دهد میخی در تابوت رژیم دست‌نشانده خصوصا آل سعود است.

وی ادامه داد: کشورما در منطقه پرآشوب فعلا جزیره امن و باثباتی است و این امر میسر نمی‌شد مگر اینکه نتیجه تلاش ، گذشت و ایثارگری سربازان امام زمان (عج) بوده است، ما مرزهای استراتژیک دفاعی کشورمان را از مرزهای جغرافیایی خود ده ها کیلومتر به عقب کشاندیم و امیدواریم با همه توان وبا همه امکانات امنیت را به منطقه برگردانیم.

باهنر در پاسخ به سوالی درباره حقوق های نجومی بخشی از مدیران بیمه اظهار کرد: به هر حال اشکالاتی در نظام پرداختی کشور وجود دارد اما در مورد اخیر مدیران بیمه مرکزی برخی اضافه کاری ها را با محاسبه ای در نظر گرفته بودند و آن‌ها را یکجا جمع کرده بودند که همین هم تخلف بود اما در رسانه ها جوری مطرح شد که حقوق مستمر 60 یا 70 میلیونی به آن‌ها پرداخت می‌شود در حالیکه این پرداخت دفعی بابت محاسبه 8 یا 10 ماه عقب افتادگی بود که آن هم تخلف بوده و قرار شده برگردد اما به آن شکلی که در رسانه ها گفته شد حقوق معمولی و مستمر و همیشگی است نبوده است.

دبیر کل جامعه اسلامی مهندسین با بیان اینکه در انتخابات مجلس دهم وحدت نسبی در جامعه اصولگرایی به وجود آمد اضافه کرد:‌ ان‌شاء الله با آغاز به کار مجلس دهم و شکل گیری ساختارها هیأت رئیسه و کمیسیونها جریانات سیاسی هم از بیرون و داخل فعال هستند و ما از این ظرفیت سیاسی واجتماعی در کشور برای انسجام بیشتر تشکیلات سیاسی و اجتماعی اسفتاده می‌کنیم همین که رقیب داخلی ما به یک سری واقعیت اجتماعی پی برده و فعالیت‌های قانون مدارانه ای را تابلوی خود کرده موضوعی است که ما از آن به شدت استفاده می‌کنیم و امیدواریم جناح ها در چارچوب قوانین موضوعه انسجام به وجود بیاورند.

وی با اشاره به حمایت جبهه پیروان خط امام (ره) و رهبری از لیست جامعه مدرسین به سرلیستی علی لاریجانی در قم اظهار کرد: بنابراین جامعه اصولگرایی از آقای لاریجانی حمایت کرد.

باهنر درباره عملکرد جبهه پیروان خط امام ورهبری نیز گفت: ما جلسات زیادی داشتیم و برای اینکه کلونی های مختلف اصولگرایی را کنار هم بنشانیم مجبور بودیم به یک وحدت نظر برسیم. تقریبا همه دوستان جبهه پیروان هم اقرار دارند که در آن نشست ها جبهه بهترین کاری که می توانسته است را انجام داده است اما به هر حال قرار ما در زندگی سیاسی مان این نیست که صندلی مان رها نکنیم بلکه هنر احزاب و تشکل ها و یکی از وظایف آن‌ها کادرسازی است و من استقبال می کنم که فردی ریاست جبهه پیروان را بر عهده می گیرد.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: