کد خبر: ۱۷۹۸۴۷
تاریخ انتشار: ۰۳:۰۸ - ۲۴ بهمن ۱۳۹۴
«بشار اسد» رئیس‌جمهور سوریه، گفت: هدف ما آزادی تمام خاک سوریه است، هرچند ممکن است این کار زمان زیادی طول بکشد.

بشار اسد در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه، گفت: اینکه از بخشی از اراضی کشور دست بکشیم، منطقی نیست و همچنین گفت‌و‌گوها به این معنی نیست که مبارزه با تروریسم را کنار بگذاریم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا می‌تواند تمام اراضی را به دست بگیرد، گفت: اینکه می‌توانیم یا نه، به هر حال این هدفی است که ما بدون تردید دنبال آن هستیم.

رئیس‌جمهور سوریه ادامه داد: دخالت زمینی ترکیه و عربستان در سوریه بعید نیست و جنگ در استان حلب، با هدف قطع مسیر ترکیه به سوی تروریست‌هاست.

او با درخواست از فرانسه برای تغییر سیاست‌ها در قبال سوریه، از کشورهای اروپایی نیز خواست تا شرایط را برای بازگشت پناهجویان به سوریه آماده کنند.

بشار اسد همچنین اتهامات بین المللی علیه وی درباره ارتکاب جنایت جنگی را نیز رد کرد. در ادامه گفت و‌گوی تفصیلی خبرگزاری فرانسه با بشار اسد رئیس‌جمهور می‌آید:

- چه احساسی دارید، زمانی که دهها هزار نفر از هموطنانتان در گرسنگی به سر می‌برند و از دست بمباران‌های هم پیمانتان روسیه فرار کرده و به مرز ترکیه پناه برده‌اند؟ هنگامی که تصاویر آن‌ها را می‌بینید، به هنگام تلاش برای عبور از دریا غرق می‌شوند، چه احساسی دارید؟

- هنگامی که از احساس سخن می‌گوییم، من نیز به این مردم تعلق دارم و به طور طبیعی احساس آن ها را دارم، هر نوعی از مظاهر دردآور برای همه مردم سوریه دردناک است؛ اما در مورد منی که مسئول هستم، نباید راجع به احساسات سؤال کنید، سؤال شما باید این‌طور باشد که شما به عنوان مسئول چه کاری می‌خواهید برای مردمتان انجام دهید؟

هنگامی که دلیل این درد و رنج‌ها تروریست‌ها هستند و نه بمباران هوایی روسیه (آن‌چنان که رسانه‌های غربی مدعی هستند) و هنگامی که یکی از دلایل مهاجرت، محاصره مردم سوریه از طرف غربی‌ها به مدت پنج سال است؛ به طور طبیعی اولین وظیفه من و وظیفه هر مسئول دیگری در سوریه، مبارزه با تروریسم خواهد بود. بنابراین می‌گویم که تروریسم و سیاست‌های غربی و محاصره مردم سوریه، سهم بسزایی در مشکل پناهندگان در خارج و مسأله گرسنگی در داخل سوریه دارد.

- جناب آقای رئیس‌جمهور، شما از اقدامات سخن می‌گویید نه از احساسات، آیا امکان توقف بمباران شهرها و اماکن مسکونی برای کاهش دردهای مردم وجود دارد؟ یا همین طور رفع حصر از برخی مناطق؟

- جنگ از ابتدای بحران حول این بود که چه کسی بتواند نظر مردم را به سمت خود جلب کند و بنابراین نمی‌توانیم مردم را بمباران کنیم و پس از آن انتظار داشته باشیم آن‌ها را با خود و در جهت منافع خود همراه کنیم. این از لحاظ نظری، اما از لحاظ عملی شما می‌توانید در سوریه بچرخید و به هر منطقه‌ای که تحت تسلط دولت است، سفر کنید، در این صورت خواهید فهمید که تمام قشرهای مردم سوریه از جمله خانواده معارضان مسلح تحت پناه دولت سوریه هستند؛ حتی فراتر از این، شهر الرقه که تحت تسلط داعش است، کماکان دولت برای کارمندان حقوق ارسال می‌کند و برای کودکان واکسن می‌فرستد، این غیر منطقی است که یک حکومت مردم خودش را بمباران کند، مگر اینکه بخواهیم از اشتباهات سخن بگویم و خطا در هر جنگی رخ می‌دهد و در هر جنگی مردم عادی نیز کشته می‌شوند، این قانون تمام جنگ‌هاست اما اینکه سیاست دولت سوریه باشد، هرگز چنین نیست.

- آقای رئیس‌جمهور با کسانی که به اروپا مهاجرت کرده‌اند، چه سخنی دارید؟ آیا به آن‌ها می‌گویید که باز گردند؟

طبیعتا و با تأکید از تمام کسانی که سوریه را ترک کرده‌اند می‌خواهم باز گردند، این [خواسته من] طبیعی است، اما کافی نیست. مطمئنا او سؤال خواهد کرد که برای چه باید باز گردم؟ آیا تروریسم متوقف شده است؟ آیا اولی‌ترین مقدمات زندگی فراهم شده است؟ بسیاری از کسانی که مهارجت کرده اند ضد دولت سوریه و با تروریست‌ها نیستند، اما جواب من این است که هر زمانی که تروریسم عقب‌نشینی کرده و اوضاع به حالت عادی بازگشت، آیا نیز شرایط را برای بازگشت مهیا می‌بینند، اما به جای اینکه از آن‌ها بخواهیم باز گردند، باید به کشورهای اروپایی بگوییم تا برای بازگشت سوری‌ها کمک کنند. کشورهایی که با کمک به تروریسم و محاصره سوریه دلیل اصلی مهاجرت مردم هستند.

* ترکیه، اصلی‌ترین راه کمک به تروریست‌ها و جنگ حلب به منظور قطع این راه است.

آقای رئیس‌جمهور، آیا بازگردانی «حلب» در طی روزهای آینده خواهد بود؟  و اگر این اتفاق بیفتد مراحل پیش رو چگونه خواهد بود؟


جنگ «حلب» برای بازگردانی این شهر نیست، چرا که ما به عنوان حکومت در آن‌جا حضور داریم، اما جنگ اصلی برای قطع راه بین حلب و ترکیه به عنوان معبر اصلی کمک به تروریست‌هاست. درگیری‌ها در حال حاضر در بیش از 10 جبهه وجود دارد؛ از شمال تا جنوب و شرق؛ در شرق و غرب لاذقیه، در حمص درگیری‌ها تمام شده و تمامی مراحل در حال انجام است.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: