کد خبر: ۱۷۷۳۷۰
تاریخ انتشار: ۱۲:۳۰ - ۱۰ دی ۱۳۹۴

سخنگوی وزارت امور خارجه به اخبار منتشر شده درباره تلاش های تازه دول امریکا برای تحریم موشکی ایران واکنش نشان داد و گفت: «چنین اقداماتی یکجانبه و خودسرانه غیر قانونی است.»

جابری انصاری سخنگو و رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه در واکنش به اخبار منتشره در خصوص احتمال اضافه‌شدن افراد و شرکت‌های جدید به تحریم‌های قبلی آمریکا به بهانه ارتباط با برنامه موشکی ایران گفت: «چنین اقداماتی یکجانبه، خودسرانه و غیرقانونی است و جمهوری اسلامی ایران به دولت آمریکا تذکر داده است.»

http://cdn.fararu.com/files/fa/news/1394/10/10/239784_420.jpg

وی افزود: «همانگونه که آنها خود نیز پیش از این اعلام کرده‌اند، موضوع موشکی ایران ارتباطی با توافق برجام ندارد و هیچ اقدامی قادر نخواهد بود جمهوری اسلامی ایران را از حقوق مشروع و قانونی اش برای تقویت بنیه دفاعی و امنیت ملی خود محروم کند.»

سخنگو و رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه در همین راستا تأکید کرد: «از این رو جمهوری اسلامی ایران به هر اقدام مداخله جویانه آمریکا علیه برنامه های دفاعی اش با تقویت توان دفاعی خود پاسخ خواهد داد.»

روزنامه وال استریت ژورنال و خبرگزاری رویترز به نقل از منابع آگاه گزارش داده اند که دولت اوباما درحال آماده کردن تحریم هایی علیه تقریبا ۱۲ شرکت و فرد در ایران، هنگ کنگ و امارات متحده عربی در ارتباط با نقش آنها در توسعه برنامه موشک های بالستیک ایران است.

یک مقام ارشد دولت اوباما که از او نام برده نشد به وال استریت ژورنال گفت که وزارت خزانه‌داری حق تحریم موسسات ایرانی که ادعا می شود در توسعه برنامه موشکی نقش داشته اند یا از تروریسم بین المللی و نقض حقوق بشر حمایت کرده اند را محفوظ می دارد.

رویترز هم به نقل از منابع آگاه خبر مشابهی را منعکس کرده است.

به گفته مقام های آمریکایی ایران از ماه ژوئیه دو آزمایش موشکی انجام داده است. با این حال مقام های آمریکایی مکررا تاکید کرده اند که این آزمایش ها تاثیری بر اجرای توافق جامع هسته ای با ایران ندارد.

هیات ناظر بر تحریم های ایران در سازمان ملل متحد اواسط دسامبر نتیجه گیری کرد که آزمایش موشک هدایت شونده بالستیک "عماد" در ماه اکتبر، که توانایی حمل کلاهک هسته ای را دارد، ناقض یکی از قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل است.

یک مقام بلندپایه دولت آمریکا که نخواست نامش فاش شود به بی بی سی گفت:‌ "همانطور که قبلا گفته ایم از مدتی پیش مشغول بررسی گزینه هایمان برای اقدام تازه در ارتباط با برنامه موشک های بالستیک ایران به دلیل ادامه نگرانی از فعالیت های این کشور، از جمله پرتاب آزمایشی ماه اکتبر (موشک عماد) بوده ایم."

او با اشاره به اینکه دولت درحال بررسی اعمال تحریم های تازه بر افراد و شرکت هاست افزود:‌ "مثل همیشه، کنگره را از مسائل مربوط به تحریم های ایران آگاه می کنیم و خواهیم کرد."

به گزارش خبرگزاری رویترز اعضای کنگره آمریکا روز سه شنبه خواستار تحریم های بیشتر علیه ایران در ارتباط با این آزمایش موشکی شدند.

همچنین روز ۱۷ دسامبر، ده ها سناتور جمهوری خواه در نامه ای به باراک اوباما نوشتند که آزمایش موشکی ایران به منزله یک "بی اعتنایی فاحش به تعهدات بین المللی اش بوده است" و خواهان حفظ تحریم های ایران در ارتباط با برنامه اتمی شدند.

به نوشته وال استریت ژورنال مقام های ایرانی در ماه های اخیر به کاخ سفید هشدار داده اند ایران هرگونه مجازات های مالی تازه را ناقض توافق اتمی تلقی خواهد کرد.

به علاوه وضع قانونی که محدودیت هایی بر سفر بازدیدکنندگان از ایران به آمریکا یا ایرانیان به آمریکا اعمال می کند باعث نگرانی مقام های ایرانی شده است.

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا اخیرا قانونی را امضا کرد که بر اساس آن شهروندان کشورهایی که تاکنون برای ورود به آمریکا نیاز به اخذ ویزا نداشتند، اگر ظرف ۵ سال گذشته به چند کشور از جمله ایران سفر کرده باشند، از امتیاز ورود بدون نیاز به ویزا به آمریکا محروم می‌شوند. همچنین کسانی که علاوه بر تابعیت کشورهای مذکور، تابعیت مضاعف ایران، عراق، سوریه یا سودان را دارند، باید برای ورود به آمریکا تقاضای ویزا کنند.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه گفته است که اجرای کامل قانون جدید آمریکا درباره سفر به ایران، نقض برجام خواهد بود.

ایران نگران است که این قانون باعث شود فعالان اقتصادی، تجار و سرمایه گذاران خارجی از بیم مواجهه با مشکل در سفر به آمریکا، از سفر به ایران و فعالیت در این کشور خودداری کنند اما جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا در نامه‌ای به آقای ظریف، تضمین داد که دولت آمریکا قانون جدید را به نحوی اجرا می کند که به منافع تجاری مشروع ایران آسیبی نرسد.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: