کد خبر: ۱۶۹۴۰۱
تاریخ انتشار: ۰۱:۲۶ - ۲۵ مرداد ۱۳۹۴

حمایت آیت‌الله اصلاح طلبان از عارف برای جلوگیری از تولد اصلاح طلبان دورگه/|تمام گزینه‌ها به معاون اول دولت اصلاحات ختم می‌شود

تمام استراتژی‌های سیاسی اصلاح طلبان تا انتخابات پیش روی مجلس به یک گزینه ختم می‌شود و آنهم کسی نیست جز محمدرضا عارف، معاون اول دولت اصلاحات.
 
به گزارش جنوب نیوز، اصلاح طلبان برای این انتخابات گزینه‌های زیادی پیش روی خود ندارند و مجبور هستند قبای لیدری اصلاحات در انتخابات مجلس را بر روی دوش عارف بیندازند. میرحسین موسوی و مهدی کروبی در حصر هستند، رئیس دولت اصلاحات ممنوع التصویر و ممنوع الخبر است، هاشمی رفسنجانی درگیر ماجرای مهدی هاشمی و مجلس خبرگان است و کمتر به دنبال بازی مستقیم در مجلس شورای اسلامی، ناطق نوری نیز آب پاکی را بر روی دست همه ریخت و اعلام کرد در انتخابات حضور نخواهد داشت و تمام اینها باعث شده است تا عارف تبدیل به دم دستی ترین گزینه اصلاحات برای انتخابات پارلمان دهم است.

http://namehnews.ir/files/fa/news/1394/5/23/159882_943.jpg
 
عارف به دلیل عبور از سد شورای نگهبان و مقبولیت در حاکمیت، می‌تواند این رهبری را به عهده بگیرد. به ویژه اینکه او این انتظار را از جریان اصلاحات دارد که به دلیل کناره گیری از انتخابات ریاست جمهوری، این جریان سیاسی حمایت کامل را از او در اسفند 94 داشته باشد.
 
اصلاح طلبان در ماه‌های گذشته سخت به دنبال رسیدن گزینه‌های به غیر از عارف بودند و حتی به دنبال این بودند که از نیروهای رقیب مانند لاریجانی و ناطق نوری برای لیدری جریان اصلاحات در انتخابات مجلس دهم استفاده کنند اما موفق به جلب نظر آنها نشدند و به خاطر همین به سراغ گزینه آخر خود یعنی عارف رفتند.
 
به نظر می‌رسد هاشمی رفسنجانی و حسن روحانی هم که تمایل چندانی به حضور عارف در راس جریان اصلاحات نداشتند به دلیل محدودیت زمان و نبود گزینه‌های غیرقابل اعتماد به این نتیجه رسیده‌اند که فعلا عارف گزینه اصلح برای مجلس آینده است.
 
بسیاری از اصلاح طلبان بر این باور هستند که دیگر وقت آن است که همه اصلاح طلبان از یک اصلاح طلب اصیل همچون عارف حمایت کنند. آنها می‌گویند که ما در انتخابات ریاست جمهوری از روحانی، عضو جامعه روحانیت مبارز و راست گرایی دهه 60 و 70 حمایت کردیم اما حالا که فضا برای فعالیت ما باز شده است بهتر است از یک نامزد تماما اصلاح طلب حمایت کنیم.
 
موسوی خوئینی‌ها، کسی که علاقه جندانی به حضور راست گرایان در جریان چپ ایران ندارد و هنوز هم رهبری «هاشمی و روحانی» را بر جریان اصلاحات بر نمی‌تابد از حامیان اصلی حضور عارف در راس لیست اصلاح طلبان برای مجلس دهم است. خوئینی‌ها که بسیاری او را مرد خاکستری اصلاحات می‌دانند، بعد از انتخابات سال 88 از رفتار سیاسی عارف انتقاد کرده بود و آن را سودجویانه تلقی کرده بود اما در جریان انتخابات ریاست جمهوری و حالا در آستانه انتخابات مجلس دهم از عارف حمایت کرده و می‌کند.
 
موسوی خوئینی‌ها می‌خواهد با حمایت از عارف، جایگاه خود را در جریان اصلاحات بازتعریف کند. او به خوبی می‎بیند که به دلیل محدودیت‌هایی که برای سه رهبر این جریان اتفاق افتاده است، هاشمی و روحانی عملا ریاست اصلاح طلبان را در اختیار گرفته‌اند و این خوشایند، عضو مجمع روحانیون نیست.
 
به نوشته نامه نیوز، آیت‌الله خوئینی‌ها می‌خواهد که افرادی مانند سید هادی خامنه‌ای ، عارف، عبدالله نوری و بسیاری از وزرای دولت اصلاحات و نمایندگان مجلس ششم در جریان اصلاحات فعالیت پررنگ تری داشته باشند. رجعت به اصلاح طلبان اصیل، مهم ترین استراتژی مرد خاکستری اصلاحات است.
 
خوئینی‌ها می‌خواهد با حمایت از عارف و اصلاح طلبان اصیل، جلوی تولد اصلاح طلبان دورگه را بگیرد. او بر این باور است که اصول گرایان را نمی‌شود اصلاح طلب کرد و همچنین اصلاح طلبان نیز نمی‌توانند تبدیل به اصول گرایان جدی شوند و به خاطر همین بهتر است جریان اصلاحات را با اصول گرایی حتی اصول گرایی اعتدالی مخلوط نکنیم.
 
باید دید که تا زمان انتخابات مجلس دهم، اصلاح طلبان در برابر این ایده‌های موسوی خوئینی‌ها چه تصمیمی می‌گیرند و ایا حاضر هستند در زمین آیت‌الله جریان اصلاحات بازی کنند یا خیر؟

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: