کد خبر: ۱۳۴۰۰۳
تاریخ انتشار: ۱۷:۰۸ - ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۳
هنوز چند روز از انتخابات ریاست جمهوری نگذشته بود که خبر رسید فعالیت جریان های سیاسی برای حضوری گسترده در انتخابات آتی مجلس آغاز شده است. همین امر سبب شد تا سایر جریان ها نیز به فکر افتاده و از همان روزهای بعد از انتخابات به فکر 2 سال بعد باشند. به همین دلیل در طول ماه های بعد از انتخابات ریاست جمهوری هر از چند گاهی خبر از ورود یک جریان جدید به جریان انتخابات مجلس به گوش می رسید.
 
به گزارش جنوب نیوز، گرچه به انتخابات آتی مجلس شورای اسلامی زمان زیادی باقی مانده است اما از هم اکنون طیف‌های سیاسی مختلف آمادگی خود را برای حضور در انتخابات اعلام کرده‌اند. با توجه به اینکه مرزهای سیاسی بین جناح ها هم در میان اصولگرایان و هم در میان اصلاح طلبان در جریان انتخابات ریاست جمهوری مخدوش شد، گمانه زنی در مورد آرایش سیاسی در آینده کشور کمی دشوار بود اما به نظر می رسد با نزدیک شدن به انتخابات آتی مجلس کم کم طیف های مختلف سیاسی برای شرکت در این انتخابات به گروه های خود سامان می دهند.


 
از گردهمایی کارگزاران تا همایش پایداری

 
اهالی جبهه پایداری این روزها در شرایطی هر روز خبری از خود به گوش مردم می رسانند که بعد از کنار رفتن دولت احمدی نژاد از قدرت، این جریان نیز تا حدودی گوشه نشین شد و حالا در شرایطی که بیش از 23 ماه تا انتخابات اسفند ماه سال 94 مجلس شورای اسلامی باقی مانده است، این جریان سعی دارد تا با برگزاری همایش ها و نشست های مختلف، همچنان خود را در فضای رسانه ای و خبری کشور قرار دهد.  
 
البته این جریان به هر مسیری دستاویز می شوند تا در سکوت رسانه ای قرار نگیرند و در این راه از انتقادات بیهوده به دولت گرفته تا دلواپس شدن برای اوضاع کشور نیز برای آنها تفاوتی ندارد. آخرین نمایش آنها نیز با برگزاری همین همایش دلواپسیم ادامه یافت و این بار در فاصله ای اندک، خبر می رسد که حامیان این جریان بنادارند تا همایشی ترتیب دهند.  
 
در این باره آقا تهرانی، دبیرکل جبهه پایداری از دیدار هفته آینده این جبهه با آیت‌الله مصباح خبر داد و درباره برگزاری همایش جبهه پایداری گفت: برگزاری همایش در دستور کار جبهه قرار دارد. اما زمان برگزاری این همایش هنوز قطعی نشده است.
 
از سوی دیگر اما کارگزارانی ها نیز فعالیت های خود را رفته رفته علنی تر می کنند و با توجه به روی کار آمدن دولت یازدهم، این جریان نیز فضا را برای ادامه فعالیت های سیاسی خود بازتر دیده و قصد دارند تا با برگزاری یک گردهمایی سیاسی، اعلام موجودیتی دوباره کرده و بدین ترتیب برنامه های خود را برای انتخابات سال آینده مجلس شورای اسلامی علنی سازند.  
 
از همین رو در جلسه اخیر حزب کارگزاران اعضای شورای مرکزی، تصمیمات جدیدی را به منظور تغییر در شورای مرکزی این حزب اتخاذ کردند. در این جلسه که با حضور دوسوم اعضا تشکیل شد، اسحاق جهانگیری به عنوان رئیس شورای مرکزی، سعید لیلاز قائم مقام دبیرکل، محسن هاشمی نائب رئیس حزب کارگزاران، سید افضل موسوی به عنوان خزانه‌دار انتخاب شدند و دبیرکلی غلامحسین کرباسچی یک‌ دوره دیگر تمدید شد. همچنین مقرر شد حزب کارگزاران سازندگی در این هفته اولین جلسه استانی خود را برگزار کند و تا یک ماه دیگر نیز گردهمایی سیاسی این حزب برگزار خواهد شد.  
 
تحرکات چراغ خاموش اصلاح طلبان

 
جریان اصلاحات از همان روزهای آغازین بعد از انتخابات ریاست جمهوری و روی کار آمدن دولت یازدهم برنامه ریزی خود را برای حضور گسترده در انتخابات مجلس شورای اسلامی آغاز کرد و در این زمینه نیز تحرکاتی چراغ خاموش داشت. اصلاح طلبان که توانستند با پشتیبانی از روحانی و کناره گیری عارف از انتخابات ریاست جمهوری به بازسازی جریان خود در فضای سیاسی ایران بپردازند، برنامه ویژه‌ای برای انتخابات آتی مجلس طراحی کرده‌اند و به طور علنی از حضور در انتخابات مجلس سخن می گویند.  
 
جریان اصلاحات در این راستا با دو چالش جدی مواجه هستند. اول اینکه میان عارف و حجت الاسلام ناطق نوری برای سرلیستی باید یکی را انتخاب کنند و ثانیا ماجرای انصراف محمدرضا عارف نامزدی انتخابات در سال 92 که با توصیه خاتمی انجام گرفت اختلافاتی را در این جریان بوجود آورده که مطرح شدن سرلیستی ناطق نوری در انتخابات مجلس به این اختلافات دامن زده است. شاید برخی از سران اصلاح‌طلب از این بیم دارند که هنوز این جریان نتواند روی پای خود بایستند و به طور مستقل در انتخابات موفق شود. ازاین رو اختلافات در این جریان سیاسی حول عارف مشهود است.
 
اصولگرایان، همچنان در خواب غفلت

 
جریان اصولگرایی بعد از انتخابات ریاست جمهوری در اندیشه بازسازی خود به سر می برد. در همین زمینه ملاقات ها و گفت‌وگوهایی برای ایجاد وحدت و انسجام در این جریان سیاسی انجام شده است اما هنوز نتیجه مشخصی در این زمینه گزارش نشده است. هر چند برنامه اصولگرایان تشکیل جلسات برای ایجاد وحدت در سال جدید عنوان شده است، اما هنوز با گذشت نزدیک به 2 ماه از آغاز سال جاری، هیچ نشانه ای از ایجاد وحدت به چشم نمی خورد.  
 
از همین رو می توان گفت که اصولگرایان همچنان در خواب غفلت به سر می برند و در شرایطی که تمام جریانات سیاسی کشور از مدت ها پیش برنامه های مفصل خود را برای حضور در قدرت و کسب کرسی های مجلس شورای اسلامی آغاز کرده اند، جریان اصولگرا همچنان درگیر مسائل حاشیه ای است.  
 
دولت چه زمانی وارد گود می شود؟
 
بدون شک یکی از جریان هایی که در انتخابات آینده مجلس شورای اسلامی حرفی برای گفتن دارد، دولت یازدهم خواهد بود. دولتی ها که این روزها تمام پتانسیل و نیروی خود را صرف مذاکرات هسته ای با گروه 5+1 کرده اند، در طول ماه های گذشته به علت اجرای مرحله دوم قانون هدفمندی یارانه ها و به تبع آن افزایش قیمت ها، با کاهش محسوس محبوبیت مواجه شده است.  در این بین البته دولتی ها به خوبی می دانند که بقای دولت و تسهیل برنامه های آینده آن تا چه میزان در گرو مجلسی هماهنگ با دولت است. از همین رو اهالی دولت نیز تلاش خواهند کرد تا در انتخابات مجلس شورای اسلامی حضوری فعال داشته و در پی فتح کرسی های آن باشند و با این کار، تصویب مصوبات و طرح های خود در مجلس آینده را تسهیل بخشند. بنابراین یکی دیگر از طیف های حاضر در انتخابات مجلس را می توان به نام دولتی ها زد.
 
انتخابات مجلس شورای اسلامی اسفند ماه سال آینده برگزار خواهد شد و تا آن زمان بیش از 23 ماه دیگر باقی مانده است. از همین رو به نظر می رسد طی ماه های آینده خبرهای بیشتری در خصوص فعالیت ها و برگزاری میتینگ های سیاسی جریان های مختلف از جمله اهالی دولت یازدهم، جریان وابسته به رئیس دولت های نهم و دهم، اصولگرایان و اصلاح طلبان و حتی کارگزاران و نزدیکان هاشمی رفسنجانی بیشتر خواهیم شنید./مرجع: فردا

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: